Max Verstappen a fost desemnat cel mai bun pilot de Formula 1 al anului 2022

Ce ar fi fost anul 2022 fara Formula 1, adevaratul drog al impatimitilor de viteza? Curse nebune au facut deliciul publicului si in anul care doar ce s-a incheiat, iar dublul campion mondial, Max Verstappen, a fost votat ca fiind cel mai bun pilot al anului 2022.

Mentionam faptul ca juriul a fost format din pilotii monoposturilor care activeaza in Formula 1, practica votului aflandu-se in cel de-al cincilea an.

Sursa foto: promotor.ro

Formula 1, cunoscuta sub prescurtarea generica “F1”, reprezinta intrecerea de automobilism viteza organizata anual sub forma a doua campionate mondiale. Aceste campionate mondiale au loc in acelasi timp, ele fiind organizate sub egida Federatiei Internationale a Automobilului (FIA).

Aceste doua campionate sunt Campionatul Mondial al Pilotilor (World Drivers’ Championship), respectiv Campionatul Mondial al Constructorilor (World Constructors’ Championship). Termenul de „Formula“ deriva din faptul ca absolut toate echipele inscrise in concurs au sarcina de a isi construi propriile masini (sau monoposturi de Formula 1), in baza unui regulament stabilit in concret de FIA. Cifra „1“ indica faptul ca aceasta competitie reprezinta cel mai inalt nivel automobilistic de sub egida FIA.

Amintim cititorilor nostri faptul ca, la data de 9 octombrie 2022, Max Verstappen isi dovedea pentru cea de-a doua oara consecutiv suprematia in Formula 1 si devenea campion mondial, in conditiile in care se impunea in Marele Premiu de Formula 1 al Japoniei.

Potrivit sport.hotnews.ro, in data de 9 octombrie, Verstappen, in vârstă de 25 de ani, obtinuse cea de-a 32-a sa victorie din Formula 1, a 12-a din sezon.

„Charles Leclerc (Ferrari) a trecut linia de sosire al doilea, dar a primit o penalizare de 5 secunde din cauza unei ieşiri de pe pistă, când a părut că nu vor fi acordate toate punctele.

Astfel, Sergio Perez (Red Bull) a ocupat poziția secundă, iar monegascul a trebuit să se mulțumească cu locul al treilea“.

Sursa foto: formula1.com

Max Verstappen a incheiat sezonul 2022 al Campionatului Mondial de Formula 1, asa cum ne-a obisnuit in ultima vreme, tot cu o victorie, la Abu Dhabi, in data de 20 noiembrie. Podiumul in Marele Premiu din Emiratele Arabe Unite a fost completat de Charles Leclerc, care a trecut cel de-al doilea linia de sosire, adjudecandu-si titlul de vicecampion mondial.

Astfel, potrivit promotor.ro, „La finalul sezonului 2022, Max Verstappen (Red Bull Racing) a devenit campion mondial cu un punctaj total de 454 de puncte, in timp ce pe locul secund s-a clasat, asa cum spuneam si mai devreme, Charles Leclerc de la Ferrari, cu 308 puncte. Ultima treapta a podiumului a fost ocupata de Sergio Perez, de la Red Bull Racing, cu 305 puncte. Locul 4 in clasamentul general a fost ocupat de George Russell, de la Mercedes, cu 275 de puncte. In cele din urma, Top 5 a fost incheiat de Carlos Sainz de la Ferrari, cu 246 de puncte“.

Previzibil sau nu … Lewis Hamilton se abtine!

Este interesant de observat faptul ca rivalitatea cu Lewis Hamilton continua sa existe, acesta din urma abtinandu-se de la vot. Practica votului pentru desemnarea celui mai bun pilot al anului nu este noua, pilotii monoposturilor angrenate in Campionatul Mondial de Formula 1 practicand acest obicei pentru a cincea oara.

Potrivit celor de la gpblog.com, la vot au luat parte 19 dintre cei 20 de piloti care au luat startul curselor din acest sezon. Surprinzator sau nu, unicul pilot care nu a dorit sa participe la vot a fost britanicul Lewis Hamilton, care s-a clasat pe cea de-a sasea pozitie la finalul sezonului, acumuland un punctaj total de 240 de puncte.